Czym jest joga?

Joga ma korzenie w hinduskiej kulturze , dlatego czasem błędnie przyjmuje się,  że jest  religią.
Podobnie jak praktyka wschodnich sztuk walki (karate, aikido czy judo) nie wymaga od adeptów przyjęcia buddyzmu , tak ćwiczenia jogi nie czyni z praktykujących wyznawców hinduizmu.
Joga nie jest też sektą. Nie ingeruje w życie religijne adeptów. Uprawianie hata jogi nie jest w konflikcie z wiarą chrześcijańską.

Jak działa joga?

Joga wzmacnia i utrzymuje w harmonii całe ciało. Asany to ćwiczenia rozciągające, wzmacniające i odprężające. Umysł skoncentrowany jest na ruchu i oddechu , co wyłącza go z chaotycznej gonitwy myśli. Dzięki temu świadomość uczy się pozostawać ” tu i teraz” a więc uprawiając jogę uczymy się relaksu i koncentracji.
Hata joga jest skutecznym sposobem naturalnego uzdrawiania. Jest to praca z ciałem w statycznych pozycjach ( asanach). Poszczególne asany układane są w określone sekwencje  pozwalające symetrycznie rozciągać poszczególne grupy mięśniowe.
W trakcie zajęć wykonanie każdej kolejnej asany poprzedzone jest dokładną instrukcją.
Wielu adeptów ćwicząc systematycznie , odkrywa że praktyka jogi przynosi ulgę w dolegliwościach kręgosłupa , bólach mięśni i stawów.
Jest też wspaniałym antidotum w okresie klimakterium.
Tak jak kropla drąży kamień , tak joga powoli usuwa stres , napięcia i dolegliwości psychofizyczne. Umysł zdrowieje dzięki ciału , a ciało
dzięki umysłowi.
Regularna praktyka jogi prowadzi do wewnętrznej elastyczności, wytrwałości oraz samoświadomości. Rodzi się wewnętrzna siła i spokój.

Jak wykonuje się ćwiczenia?

Ćwiczenia wykonuje się w ciszy i skupieniu. Niezwykła precyzja większości asan wymaga w początkowej fazie wykorzystania wielu pomocy niezbędnych do prawidłowego wykonania pozycji jak i zachowania właściwego bezpieczeństwa . Tak jak zdrowe drzewo daje zdrowe kwiaty i owoce jedynie dokładne wykonanie asan zapewnia człowiekowi zdrową osobowość, spokój umysłu i zrównoważenie ciała.

Dla kogo przeznaczona jest joga?

Joga przeznaczona jest dla wszystkich, bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Każdy ćwiczy dla siebie , według własnych możliwości, bez rywalizacji.
W praktyce asan stale trzeba wybierać poza to , co wydaje się szczytem możliwości.
W ten sposób można osiągnąć szybkie rezultaty.
Joga to ćwiczenia dla Ciebie.
Nieważne ile masz lat i jaka  jest Twoja kondycja fizyczna.
Joga jest niezastąpiona jako doskonałe remedium na stres, chandrę czy depresję.
Poprawia samopoczucie.
Gdy posmakujesz jogi z pewnością zaprzyjaźnisz się  z nią na dłużej.

Podczas praktyki kieruj się zdrowym rozsądkiem, nie lekceważ sygnałów ostrzegawczych.
Podczas praktyki nie powinno się odczuwać napięcia .